Hány csillagot láthatunk az égen?

Szabad szemmel 2000-3000 csillagot láthatunk az éjszakai égbolton. Azonnal feltűnik, hogy ezek különböző fényességűek. Van egy maréknyi rendkívül fényes csillag, amelyeket "elsőrendű csillagoknak" nevezünk. Ezután a kb. tízszer "népesebb" másodrendűek következnek, és így tovább a hatodrendűekig; ezek olyan csillagok, amelyeket szabad szemmel még éppen láthatunk.

A csillagok teljesen rendszertelenül, elszórtan fénylenek az égbolton. De az ember - akit ősidők óta a rendteremtés kényszere vezérel - csoportosította a fényes és a halványabb csillagokat, és mindenféle emberi-állati alakzatokat vélt meglátni bennük - ezek a csillagképek. A téli égbolton látható pl. egy hét csillagból álló csoport, az Orion, amelyben egy, a derekán övet viselő emberi alakot véltek felfedezni. Az északi égen láthatjuk a Nagy Göncölszekeret. Ez hét fényes csillagból áll, amelyek látszólag közel vannak egymáshoz. Egy kis képzelőerővel könnyedén felismerhetjük a szekeret és a rudat.

A derült éjszakán jól látható csillagok látszólag mindig ugyanazon a helyen vannak, mintha az égbolt gömbjére lennének erősítve. Ezért ezeket állócsillagoknak szoktuk nevezni.

A Napon és a Holdon kívül szabad szemmel még öt égitest látható, amelyek nem tartoznak az állócsillagokhoz, hanem égi helyüket lasssan, de látható módon változtatják. Ezek a bolygók. Görög vagy római istenek neveit viselik: Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter és Szaturnusz. Hozzájuk tartoznak még a csak távcsővel látható bolygók: az Uránusz, a Neptunusz, a Plútó és végül a mi lakhelyünk, a Föld is.

(Prof. Heinz Haber : A csillagok)